14 Şubat 2013 Perşembe

Harikadan Başka Kelime Bulamadım


Sizlere bir görsel şölen sunacağım. Buyurun iyi  şaşırmalar... :)Güzellik Havuzu (Yellowstone Milli Parkı ABD) Güzellik havuzuna yakından bakış… Bu gölcük Kromatik Kaynak adı verilen yakınlardaki bir başka gölcüğe bağlı. Su birikintilerinin birinin seviyesi yükseldiğinde diğerininki düşüyor.
Dalga (Utah ABD) Bazıları kurgu filmlerindeki bilinmeyen gezegenleri andıran bu bölgelerin tamamı doğal oluşumlar. Ancak kimilerinin nasıl oluştuğunu açıklama konusunda bilim insanları bile kifayetsiz kalıyor... Jurassic döneminde yani yaklaşık 190 milyon yıl önce oluşan bu bölge Navajo kumtaşıyla kaplı. Kayaçların aşınmasıyla dalgalı bir görünüm ortaya çıkmış.
Kayan Taşlar (Ölüm Vadisi California ABD) Her birinin ağırlığı 300 kilogramdan fazla olan bu taşların tamamen eğimsiz bu arazide nasıl kayabildiğini bilim insanları henüz açıklayabilmiş değil.Tuhaf Tepeler (Nambung Milli Parkı Batı Avustralya) Doğal kireçtaşından oluşan bu yapıların bazılarının yüksekliği 5 metreyi buluyor. Bu tepeler 25 bin ila 30 bin yıl önce denizin çekilip geriye deniz kabuklarını bırakması sonucu oluşmuş.Balls Piramidi (Lord Howe Adası Yeni Güney Galler Avustralya) Dünyanın en yüksek deniz tepesi olan 562 metrelik bu piramit tamamen doğal yollardan oluşmuş. Zaman rüzgar ve su…Hiller Gölü (Batı Avustralya) Bilim insanları gölün rengini açıklamayı başaramıyor ancak pembeliğin alglerden kaynaklanmadığı kanıtlandı.Büyük Mavi Delik (Belize) Deniz altındaki bu çöküntünün çapı 300 metrederinliği ise 125 metre. Çöküntü deniz seviyelerinin çok daha düşük olduğu kuvaterner buzul çağının çeşitli aşamalarında meydana gelmiş.Tsingy (Ankarana Milli Parkı Kuzey Madagaskar) Bir dizi halı kalkeri tepesi


Şampanya Havuzu (Waiotapu Jeotermal Alanı Yeni Zelanda) Bu renkli sıcak su kaynağının yüzey sıcaklığı 74 santigrat derece. Baloncuklar ise sudaki karbondioksitin yüzeye çıkmasından kaynaklanıyor.Tufa Tepeleri (Mono Gölü Sierra Nevada ABD) Mono Gölü bir kapalı havza yani su girebiliyor ancak çıkamıyor. Suyun buradan çıkmasının tek yolu kaynaması.Bryce Amfitiyatrosu (Bryce Kanyonu Milli Parkı Utah ABD) Kalker kayalarından oluşan tuhaf tepeler ve aşınan kısımlar inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.Puente del Inca (Arjantin) Doğal kaya köprü parlak turuncu ve sarı bakterilerle kaplı. Bu bakterilerin oluşma nedeni ise kaya duvarları kaplayan doğal kükürt kaynaklarıYağmur Ormanı Çöküğü (Kaua-Sarisarinama Milli Parkı Venezüella) Çökükler yer yüzeyindeki çukurların doğal yollardan daha da çökmesiyle meydana geliyor.

Kaynak İçin Tık Tık

8 yorum:

 1. muhteşemler, şu pembe göl ve mavi deliğe bayıldım, hayran kalmamak elde değil :) Allah nelere kadir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. Allah nelere kadir. :)

   Sil
  2. bencede :D :D :D

   Sil
 2. çok ilginç ve enteresan. Neler var Dünya'da insan şaşırıp kalıyor. Bende özellikle en son resme takılıp kaldım, yeşilliğin içinde,kayaların içinden bile ağaç çıkmış, hey Allahım sen nelere kadirsin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyada benzeri bulunmayan mucizeler... İnsan bakmaya doyamıyor. :)

   Sil
 3. çok ilginç rabbim verince...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rabim verince... ne lan mk

   Sil
  2. mal mısın mk

   Sil